10.5. Bishkek, Almaty... 11.5. Praha

5. července 2018 v 19:30 | Martin(e)K + Ivet(k)a |  fotky/photos


10.5. čtvrtek a 11.5. pátek
Budíček o půl sedmé a snídaně na vyhřáté zahrádce hotelové restaurace. Poklidný začátek dne.
Necháme v hotelu bagáž a sháníme Uber. Bohužel pro tuto zemi není zatím dostupný, škoda. Nevadí, taxík je vhodná alternativa. Necháme se zavézt na Bílý bazar, obezřetně hlídáme věci a tváříme se nenápadně. Tyto místa nejsou na turisty přiliš zvyklé, navíc není sezóna, tudíž dva světlí Evropani s velkým foťákem jsou jako pěst na oko.
Stačí jeden pohled na nabízené zboží a už se nás usmívají a vychvalují, že zrovna to jeho je nejlepší. Obdivuju otevřenost místních, já bych se takto prodat neuměla. Zastavujeme u stánku staré ženy, prodávající bylinné čaje. Z původního plánu koupit dva čaje jich odnášíme plnou tašku, za pár korun. Necháváme paní na místní poměry slušné dýško a spokojeně se suneme dál. Kyrgyzské pečivo, ořechy, koření, ale taky domácí potřeby a elektronika. To všechno lze koupit na Bílém trhu.
Přes nos nás uhodil neidentifikovatelný puch, šířící se někde z dálky. Něco mezi rybinou, rozkládající se krví a střevním obsahem. To musíme zažít a intuitivně jdeme za smradem. Ocitneme se v nevětrané místnosti, kde se prodává maso a masné výrobky. Konina, baranina, hovězina, v omezené míře dokonce vepřové. Napěchované střeva koňským masem a krev na zemi působí trochu jako z hororu. Atmosféru tomu dodají protivné mouchy, horko a pořádný smrad. Měli tam ale pěkné ořezky na vyškvaření sádla, moc jsem se nezastavovala, aby mi je nenabízeli. Kuřecí je z toho nějaké pobledlé a dělá se mu zle, tak radši mizíme mezi bylinky a ořechy.


Zastavuju u stánků se sýry a poptávám místní specialitu kumys (zkvašené kobylí mléko). Bohužel dlouho bez úspěchu. Už se pomalu vzdávám naděje, že kumys ochutnám, když se ocitáme v hale s mléčnými výrobky. Ptáme se u prvního stánku a paní nás posílá za kolegyní, která sídlí kousek od ní. Z 10l kýblu nalévá tekutinu, která vypadá jako kravské mléko zředěné s vodou. Nad hygienickými podmínkami raději nepřemýšlím a ochutnávám. Na účinky fermentovaného nápoje jsem nečekala ani hodinu.

Podařilo se nám ještě nakoupit dvě velké pixle medových víček a nějaké chuťovky.
Když nemáme peníze už ani na taxík, je nutné za nic moc kurz, se vzdát kazašských tengů.
Ověšení batohama a nákupama, sháníme pro kamaráda ušanku ze stříbrné lišky, což se zázrakem podařilo (tyto krásné zvířata se již nesmí zabíjet, zoufale jich ubývá). Já dávám přednost pokrývce hlavy, kvůli které nemusel nikdo umřít.
U pouličních prodavačů nakupujeme kvas (nápoj ze zkvašeného chleba) a vařenou kukuřici.
Jako ochutnávka Kyrgyzstánu výlet není špatný, ale je třeba se vrátit do Almaty, brzo ráno odlétáme do ČR. Nasedneme do poloprázdné maršrutky a čekáme na její naplnění. Přidala se k nám parta ruských horolezců. Soudě dle jejich závanu, trávili v horách více než několik dní. V rozpálené maršrutce bez klimatizace to byly zajímavé 4h, dokonce jsem se naučila dýchat pusou. V letní Praze se to bude jistě hodit.
Nutno ještě podotknout, že moje pětiprsté botky udělaly na celníky dojem (při přechodu hranice Kazachstán x Kyrgyzstán). Viděla jsem poprvé na kamenném výraze tohoto úředníka něco jako grimasu, u druhého dokonce úsměv, nevídáno.
Zbití a unavení si dáme poslední večeři v gruzínské restauraci a jdeme balit. Budíček ve 3:30 a shánění Ubera na letiště. Čeká nás 12h letu, fuj.
Je za náma další cesta za poznáním dalekých krajů, místních lidí a taky sama sebe. Děkujeme Kazachstánu a Kyrgyzstánu za možnost nahlédnout do jejich naprosto odlišné kultury, za otevřenost a vstřícnost jejich obyvatel, za to, že jsme se u nich mohli cítit vítáni a v bezpečí.
Decetně unavená, pár set kilometrů vzdušnou čarou od domova dopisuju tyto řádky a cítím se být naplněná a unavená zároveň. Začínám se těšit do práce, to je to pravé znamení, že dovolená končí.


K O N E C
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama